Dört Ayaklı Belediye - İstanbul‘un Sokak Köpekleri

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsü'nün Kültür TV yayınları yeni yılda da çeşitli konu ve konuklarla devam ediyor. Çevrim içi etkinliğin bu haftaki konuğu İstanbul Araştırma Enstitüsü‘nden Ekrem Işın oldu. "Dört Ayaklı Belediye-İstanbul‘un Sokak Köpekleri" sergisinin kuratörü olan Ekrem Işın, İstanbul‘daki tarihi günlük yaşamın önemli bir parçası olan sokak köpeklerinin tarihini anlattı.

 

Uzman konuk İstanbul‘un hayvanlarıyla tanınmış bir kent olduğunu ve bu özelliğin "Nasıl çöl devesiz olmaz ise, İstanbul da köpeksiz olmaz" şeklinde dile yerleştiğini söyledi. Bir merhamet nesnesi gibi insan vicdanında karşılık bulan köpekler, sokakları insanlarla paylaşıyor, bir nevi görevler üstleniyorlardı. Fakat Batılıları hayrete düşüren bu özelliğin 19. Yüzyıl modernleşmesiyle deǧişime uǧradığını anlatan Ekrem Işın, o dönemden itibaren köpeklerin başına gelen trajik olayları o dönemin önemli fotoǧraflarıyla aktardı.

 

Kültür TV yayınını aşağıdaki bağlantı üzerinden izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=H4q_Qh643Qs&t=5s

 

Diğer Etkinlikler

Yunus Emre Enstitüsü Köln'ün bu haftaki Kültür TV yayınına müzisyen ve yapımcı Erci Ergün konuk oldu. 90‘lı yıllarda...

Köln Yunus Emre Enstitüsü, 'Diyar-ı Kalb-Şeyh Galip ve Goethe' konulu bir etkinlik düzenledi. Martha ve Lutz...

Yunus Emre Enstitüsü Köln’ün oluşturduǧu Kültür TV yayınına bu hafta müzik eǧitmeni ve KRV Müzik Okulları Birliǧi...

Kültür TV programının yayınına konuk olan tarihçi Doç. Dr. Yusuf Yıldız 16. Yüzyılda Osmanlı’da Avusturya Elçisi olarak...